По интересно стечение на обстоятелствата imec ме поканиха да присъствам на тяхното основно събитие в света на полупроводниците – ITF World 2023 (преди – Future Summits). В рамките на два дни най-значимите имена в света на полупроводниците – Intel, AMD, Bosch, nVidia и др. – представиха своите виждания за бъдещето на индустрията и значението на иновациите за опазване на околната среда.
Най-интересната презентация за мен бе тази на Павел Свебода (Pawel Świeboda), понеже отразява важното място, което технологиите вече заемат в областта на здравеопазването и най-вече на психичното здраве. Представи състоянието на EBRAINS и възможността чрез обединение усилия да разберем механизмите на заболявания като деменция и болестта на Алцхаймер. Разбираемо, имайки предвид застаряващото население на Европа.
Тази популярност има своите позитивни страни, но в дългосрочен план е хубаво да се вземат предвид възможните негативни последствия от гледна точка на ограничаване на свободата на човек и използване на техниката като средство за принуждение. Разбира се, разликата между ЕС и САЩ е доста голяма от гледна точка на защита на отделния човек. Докато в САЩ се стремят към печалба и разработват компютърно-мозъчни интерфейси и импланти, които не могат да се поддържат след фалит на фирмата създател1, в ЕС има законодателство, което защитава пациента (Article 102). Затова и съм оптимистичен от гледна точка на развитие на подобен тип технологии на територията на ЕС. Някои могат да се възпротивят на регулациите, но това е тема на друга публикация.
Останалите теми на събитието включваха мястото на Европа в глобалната полупроводникова индустрия и възможността отново да се върне на челни позиции по производство, развитието на Япония от гледна точка на върховите постижения (правителството им се стреми да построи фабрика за производство на 2nm чипове3) както и силен акцент върху електрическите автомобили и IoT устройствата.
Добра обща картина на състоянието на полупроводниковата индустрия бе очертана на ITF World 2023. Производството на чипове не е лесно занимание. Като цяло, без чипове няма да има изкуствен интелект наред с много други благинки, с които сме свикнали да живеем. Надявам се догодина отнвото да имам възможността да присъствам на ITF World 2024 и да видя „накъде духа вятъра“ в света на полупроводниците.
Бележки
- https://spectrum.ieee.org/bionic-eye-obsolete
- EGULATION (EU) 2017/745 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 5 April 2017 on medical devices, amending Directive 2001/83/EC, Regulation (EC) No 178/2002 and Regulation (EC) No 1223/2009 and repealing Council Directives 90/385/EEC and 93/42/EEC
- Rapidus